Home page > Aktuality > Osvědčení účastníků protikomunistického odboje in memoriam pro členy skupiny bratří Mašínů

Osvědčení účastníků protikomunistického odboje in memoriam pro členy skupiny bratří Mašínů

Ve čtvrtek 30. června 2022 Pavel Kugler, ředitel Odboru pro válečné veterány Ministerstva obrany ČR, informoval veřejnost o zakončení správního řízení a udělení osvědčení účastníkům protikomunistického odboje a odporu in memoriam Ctiradu Mašínovi, Milanu Paumerovi, Václavu Švédovi a Zbyňku Janatovi.

„Plně si uvědomuji význam vydání osvědčení čtyřem členům ze skupiny bratří Mašínů. Rozhodnutí je založeno na shromáždění a podrobném studiu archivních dokumentů a literatury. Všichni čtyři se postavili zločinnému komunistickému režimu, který likvidoval nejen své skutečné, ale i potencionální odpůrce. V souladu s odkazem generála Josefa Mašína proti tomuto zlu ve velmi mladém věku vystoupili se zbraní v ruce, proto si osvědčení naprosto zaslouží“, zdůraznil následně ředitel Kugler v rámci prezentace a tiskové konference v Poslanecké sněmovně. 

Jeho projev koresponduje s dojemným vyjádřením Zdeny Mašínové – sestry Josefa a Ctirada Mašínových – která coby vzácný host na tiskové konferenci prohlásila, že je z udělení osvědčení u vytržení: „Režim byl teroristický, byl nesmírně tvrdý, nesmírně sadistický. Pokládali jsme za nutnost splnit odkaz našeho otce a proti tomuto teroru se postavit,“ zdůraznila a zároveň připomněla, že slavnostní udělení jednomu z jejich bratrů se událo právě v den 80. výročí popravy jejího otce, významného účastníka druhého odboje, generálmajora in memoriam Josefa Mašína.

Historik Petr Blažek z Ústavu pro studium totalitních režimů, řadící se mezi jednoho z původců podání žádosti, ozřejmil fakt, proč osvědčení nezískal žijící Josef Mašín; dle platné legislativy spolky, které byly oprávněné iniciovat udělení těchto osvědčení, o něj mohly žádat jen pro členy skupiny in memoriam. Závěrem uvedl, že důkladné správní řízení „jasně rozhodlo, že podle zákona jsou účastníky třetího odboje a náleží jim úcta.“ Petra Blažka doplnil poslanec a bývalý ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Pavel Žáček, jenž se domnívá, že Josef Mašín o certifikát žádat nepotřebuje. „O tom, co dělal, nikdy nepochyboval,“ podotkl a vyjádřil míru důležitosti ocenění členů skupiny pro českou společnost.

Pro úplnost dodejme, že osvědčení účastníka odboje a odporu proti komunismu již dříve obdrželi Zdenka Mašínová starší a Vladimír Hradec, který skupinu vyzbrojoval. Výše zmíněná tisková konference společně s prezentací pod názvem „Mašínové v našich moderních dějinách. Památník tří odbojů v Lošanech“ proběhla v Poslanecké sněmovně pod záštitou předsedy výboru pro bezpečnost Pavla Žáčka.

Portrét všech oceněných naleznete zde: https://mocr.army.cz

Fotogalerie

Nahoru