Osvědčení účastníků protikomunistického odboje in memoriam pro členy skupiny bratří Mašínů

img_20220701_190612.jpg
  • 4.7.2022
  • Adina Šefraná

Ve čtvrtek 30. června 2022 Pavel Kugler, ředitel Odboru pro válečné veterány Ministerstva obrany ČR, informoval veřejnost o zakončení správního řízení a udělení osvědčení účastníkům protikomunistického odboje a odporu in memoriam Ctiradu Mašínovi, Milanu Paumerovi, Václavu Švédovi a Zbyňku Janatovi.

„Plně si uvědomuji význam vydání osvědčení čtyřem členům ze skupiny bratří Mašínů. Rozhodnutí je založeno na shromáždění a podrobném studiu archivních dokumentů a literatury. Všichni čtyři se postavili zločinnému komunistickému režimu, který likvidoval nejen své skutečné, ale i potencionální odpůrce. V souladu s odkazem generála Josefa Mašína proti tomuto zlu ve velmi mladém věku vystoupili se zbraní v ruce, proto si osvědčení naprosto zaslouží“, zdůraznil následně ředitel Kugler v rámci prezentace a tiskové konference v Poslanecké sněmovně. 

Jeho projev koresponduje s dojemným vyjádřením Zdeny Mašínové – sestry Josefa a Ctirada Mašínových – která coby vzácný host na tiskové konferenci prohlásila, že je z udělení osvědčení u vytržení: „Režim byl teroristický, byl nesmírně tvrdý, nesmírně sadistický. Pokládali jsme za nutnost splnit odkaz našeho otce a proti tomuto teroru se postavit,“ zdůraznila a zároveň připomněla, že slavnostní udělení jednomu z jejich bratrů se událo právě v den 80. výročí popravy jejího otce, významného účastníka druhého odboje, generálmajora in memoriam Josefa Mašína.

Historik Petr Blažek z Ústavu pro studium totalitních režimů, řadící se mezi jednoho z původců podání žádosti, ozřejmil fakt, proč osvědčení nezískal žijící Josef Mašín; dle platné legislativy spolky, které byly oprávněné iniciovat udělení těchto osvědčení, o něj mohly žádat jen pro členy skupiny in memoriam. Závěrem uvedl, že důkladné správní řízení „jasně rozhodlo, že podle zákona jsou účastníky třetího odboje a náleží jim úcta.“ Petra Blažka doplnil poslanec a bývalý ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Pavel Žáček, jenž se domnívá, že Josef Mašín o certifikát žádat nepotřebuje. „O tom, co dělal, nikdy nepochyboval,“ podotkl a vyjádřil míru důležitosti ocenění členů skupiny pro českou společnost.

Pro úplnost dodejme, že osvědčení účastníka odboje a odporu proti komunismu již dříve obdrželi Zdenka Mašínová starší a Vladimír Hradec, který skupinu vyzbrojoval. Výše zmíněná tisková konference společně s prezentací pod názvem „Mašínové v našich moderních dějinách. Památník tří odbojů v Lošanech“ proběhla v Poslanecké sněmovně pod záštitou předsedy výboru pro bezpečnost Pavla Žáčka.

Portrét všech oceněných naleznete zde: https://mocr.army.cz

Fotogalerie