Pietní akce u příležitosti Dne památky obětí komunismu

289403067_602309267981924_115217301212121966_n.jpg
  • 28.6.2022
  • Adina Šefraná

Ve dnech 26. a 27. června 2022 se uskutečnily na několika místech v Praze i po České republice pietní akce u příležitosti připomenutí Dne památky obětí komunismu. Na pražském ďáblickém hřbitově členové Sdružení bývalých politických vězňů věnovali vzpomínku umučeným politickým vězňům a příslušníkům druhého a třetího odboje. „Scházíme se zde už 28 let, abychom uctili památku obětí a připomněli veřejnosti, co se tehdy dělo,“ uvedl předseda pořádajícího Sdružení bývalých politických vězňů Jiří Línek. Pietní akce se rovněž zúčastnila ministryně obrany Jana Černochová. Paní ministryně ve svém projevu zdůraznila, že pro komunistické tyrany neměla lidská svoboda a život vůbec žádnou cenu a zároveň vyslovila požadavek „abychom už nikdy nedopustili, aby se podobné hrůzy opakovaly.“ V nedělních odpoledních hodinách si veřejnost připomněla odkaz Milady Horákové u vyšehradské baziliky svatého Petra a Pavla, v jejíž blízkosti se nachází právě symbolický hrob této statečné ženy. V průběhu setkání, jíž se za Ministerstvo obrany ČR zúčastnil Pavel Kugler, ředitel Odboru pro válečné veterány, promluvila senátorka Miroslava Němcová, doprovázená prvním místopředsedou Senátu Jiřím Růžičkou. Senátorka Němcová upozornila na ideový přesah a nadčasovost postoje Horákové, které jsou stále nejen pro českou společnost poučnými. „Na osudu Horákové vidíme, co se stane se společností, která má špatné vůdce. I mezi námi jsou politici, kteří neváhají zastřeně podporovat Vladimira Putina,“ aktualizovala Němcová. Její proslov doplnil svou duchovní úvahou děkan vyšehradské kapituly Michal Němeček. Pietní shromáždění dále pokračovalo vzpomínkou na násilnou likvidaci řeholních řádů, tzv. Akci K, která proběhla ve dvou vlnách v dubnu 1950 a týkala se mužských řádů a Akci Ř, jenž následovala v létě téhož roku a jejímiž obětmi se staly ženské řády.

V pondělí 27. června 2022, na které připadlo smutné výročí 72 let od justiční vraždy političky Milady Horákové, právníka Oldřicha Pecla, štábního strážmistra SNB Jana Buchala a historika Záviše Kalandry, se v metropoli odehrály vzpomínkové akce u památníků na malostranském Újezdu či na dvoře pankrácké věznice. Hlavní projevy tradičně za účasti politické a odborné reprezentace, v níž nechyběli ani zástupci Ministerstva obrany ČR, pronesli předseda Senátu Miloš Vystrčil a předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová. 

Miloš Vystrčil ve svém projevu poděkoval a vzdal „úctu těm, kteří položili životy a přišli o své osudy jen proto, že se odmítli smířit se zlem.“ Markéta Pekarová Adamová připomněla tragické dědictví totalitního režimu: „Hrůzovláda komunistické strany způsobila v průběhu čtyř dekád minulého století nevýslovné utrpení i mnoha dalším lidem v naší zemi. Některé připravila o život, jiné o životy jejich blízkých, bezpočet dalších pak připravila o svobodu či perspektivu šťastné budoucnosti.“ Za bývalé politické vězně promluvil Luděk Šácha. V závěru pronesl modlitbu kardinál Dominik Duka a účastníci piety uctili oběti totality minutou ticha.

V areálu Vazební věznice a ÚpVZD Praha Pankrác, na místě autentické popravy Milady Horákové a jejich druhů, se konalo další pietní shromáždění za účasti představitelů obou komor Parlamentu ČR Věry Kovářové a Jiřího Drahoše či ministra pro legislativu a předsedy Legislativní rady vlády Michala Šalomouna. Projevům zástupcům bývalých politických vězňů 50. let Lea Žídka a Štefana Nováka naslouchali a věnce společně s květinovými dary zde položili mimo jiné generální ředitel Vězeňské služby ČR Simon Michailidis a dále náměstkové ministerstva obrany, spravedlnosti, vnitra a kultury.

Fotogalerie